Arıcılık, kaz ve hindi yetiştiriciliği, ipekböcekçiliği projelerine hibe desteği veriyoruz

Dr. Bekir Pakdemirli
2 min readDec 5, 2020

Destek bizden üretim sizden…

Üreticilerimizi, girişimcilerimizi desteklemeye devam ediyoruz.

Arıcılık projelerine %50, kaz ve hindi yetiştiriciliği projelerine %75, ipekböcekçiliği projelerine %100 hibe desteği veriyoruz.

Arı sütü, polen, propolis gibi arı ürünü üretmek isteyen, 50 ve üzeri arılı kovanı olan ve en az 3 yıl Arı Kayıt Sistemine kayıtlı, Arı Yetiştiricileri veya Bal Üreticileri Birliğine üye üreticilerimiz desteklemeye başvurabilecek.

Arı ürünleri üretiminde kullanılacak makine, alet, ekipman ve seyyar arıcı barakasına %50 hibe desteği verilecek.

İpekböcekçiliği yapan gerçek ve tüzel kişilere dut bahçesi tesisi, ipek böceği besleme evi inşası, makine, alet ve ekipman alımlarına %100 hibe desteği verilecek.

Damızlık ve Ticari Kaz ile Ticari Hindi Yetiştiriciliği Desteklemeleri çerçevesinde ise 1.000 adet kapasiteli damızlık kaz, 500 adet kapasiteli ticari kaz veya 1.000 adet kapasiteli ticari hindi işletmesi yatırımlarına %75 hibe desteği verilecek.

Hibe desteği damızlık kaz işletmelerinde yeni kümes ve kuluçkahane inşaatı, makine, alet ve ekipman alımı için, ticari kaz ve hindi işletmelerinde ise yeni kümes yapımı, makine, alet ve ekipman alımı için uygulanacak.

Başvurular Tarım ve Orman Bakanlığı İl/İlçe Müdürlükleri aracılığıyla yapılacak.

Ayrıca sizlere daha önce yayınladığımız rehberleri de hatırlatmak isterim. Aşağıdaki sunumlardan ilgili rehberlere ulaşabilirsiniz.

--

--

Dr. Bekir Pakdemirli

T.C. Tarım ve Orman Bakanı / Minister of Agriculture and Forestry of the Republic of Turkey