Sumak Fizibilite Raporu ve Yatırımcı Rehberi

Sumak bitkisi gıda ve tekstil sektöründe geleneksel olarak değerlendirilen çok kıymetli bir üründür. Toprak üstü kısımları ve köklerinde ticari yönden önemli olan gallotanen etken maddesini taşımaktadır. Farklı araştırıcılar tarafından Rhus coriaria bitkisinin yaprak ve meyvelerinin antioksidan ve antimikrobiyal etkisinin bulunduğu, ayrıca vitamince, amino asit, mineraller ve malik asit yönünden zengin olduğu belirtilmiştir. Sumak çok iyi bir yağ, protein ve lif kaynağıdır.

Tarımsal üretimimizin çeşitlendirilerek, üreticilerimizin katma değeri yüksek tıbbi ve aromatik bitkilerin üretimi ile daha fazla gelir sağlamasını temin etmek amacıyla tekniğine uygun sumak plantasyonlarının tesis edilmesi önem taşımaktadır.

Bu kapsamda sumak yetiştirmek isteyen ve elde edilen ürünlerden mamul ürünler elde etmek isteyen yatırımcılara rehber olması amacıyla Bakanlığımız tarafından hazırlanan bu çalışmanın yol gösterici bir kaynak olması ümidiyle yatırımlarınızın bereketli ve bol kazançlı olmasını diliyorum…

Sumak Fizibilite Raporu ve Yatırımcı Rehberini buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

--

--

Dr. Bekir Pakdemirli

T.C. Tarım ve Orman Bakanı / Minister of Agriculture and Forestry of the Republic of Turkey